Pretraži

Dom-događanja
Domci Graditeljske škole Čakovec bili posebni gosti
Autor: Suzana Šestan, 25. 10. 2013.

TRILATERALA ČAKOVEC-KOPRIVNICA-GŰTTENBACH-16. LISTOPADA 2013

Srednjoškolci smješteni u Učeničkom domu Graditeljske škole Čakovec minule su srijede organizirano putovali u Koprivnicu na promociju Panonskog ljetopisa koji se bez prekida već dva desetljeća tiska u Republici Austriji. Možemo slobodno reći da su naši učenici svojom brojnošću, mladošću te zainteresiranošću bili doista posebni gosti na ovoj promociji. Zapravo, veza učenika i djelatnika učeničkog doma s ovom vrijednom višejezičnom edicijom traje već doista dugi niz godina tako da je u Panonskom ljetopisu objavljeno više domskih dramskih igrokaza koji su svi bili i izvedeni u javnosti, ali i lirskih pjesama te raznih osvrta. Spomenimo da je u tim igrokazima glumilo niz bivših učenika doma, a dio njih je dobio nagrade na regionalnim smotrama učeničkih domova (jedan od igrokaza je bio prikazan i u čakovečkoj bolnici).

Promocija je održana u Hotelu Podravina u središtu Koprivnice, a organizirao joj je bilo Povijesno društvo Koprivnica predvođeno agilnom predsjednicom gospođom Ružicom Špoljar. Uz glavnog urednika i direktora Panonskog instituta dr. sc. Roberta Hajszana iz Pinkovaca-Gűttenbacha u Austriji, ovom prigodom su o Panonskom ljetopisu kao i o dva desetljeća njegovog izlaženja govorili znanstvenik te dopredsjednik Povijesnog društva Koprivnica dr. sc. Hrvoje Petrić iz Koprivnice te književnik  Aleksej Milinović, prof. iz Preloga koji kao odgajatelj radi u Učeničkom domu Graditeljske škole Čakovec još od 1993. godine. Tada je, slučajnosti li, osnovan i Panonski institut (dakle, po tome su godovnjaci) u sklopu čije djelatnosti i nastaje spomenuti ljetopis. Milinović je duže od desetljeća aktivni suradnik Panonskog ljetopisa, a od ove godine u ovoj vrijednoj knjizi bi svoje radove trebali objaviti i njegovi učenici. Naša kamera je zabilježila radostan trenutak susreta učenika i njihovog odgajatelja s glavnim urednikom Panonskog ljetopisa Panonskog lista te direktorom Panonskog instituta dr. sc. Robertom Hajszanom. (am)