Predstavljanje četverogodišnjih i trogodišnjih programa u šk.god.2024./2025.
Svake se godine 5. lipnja u više od 140 zemalja svijeta obilježava Svjetski dan zaštite okoliša, na godišnjicu održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda u Stockholmu (1972.) posvećene okolišu, a na kojoj je usvojen Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda (UNEP).
Ovogodišnja tema Dana zaštite okoliša je „ Misli – Jedi – Štedi“, a razlog ove teme je isticanje problematike velike količine neiskorištene i bačene hrane kao i poticanje ljudi na razmišljanje o utjecaju koji proizvodnja i potrošnja hrane ima na okoliš. Glavna poruka je smanjiti stvaranje otpada od hrane odnosno bacanje hrane i na taj način zaštititi okoliš.
U obilježavanje ove važne obljetnice uključili su se i učenici 2. b razreda, zajedno sa svojom profesoricom Srebrenkom Pongrac. Učenici su istraživali kakav ekološki otisak čovjek ostavlja svojim djelovanjem, odnosno koja je mjera ljudskog utjecaja na okoliš. Za tu svrhu napravili su i „Osobni kalkulator ekološkog otiska“ pomoću kojeg svatko od nas može izračunati koliko štetimo okolišu kroz pet područja (hrana, mobilnost, stanovanje, predmeti i uređaji u kućanstvu). Učenici su se kroz svoje plakate osvrnuli i na ekološku anksioznost, odnosno poseban oblik anksioznosti koji se manifestira kroz strah i zabrinutost za Zemlju i buduće generacije uslijed klimatskih promjena. Istraživanja upućuju na to da bi djeca i mladi mogli biti podložniji osjećajima eko anksioznosti. Istraživanje objavljeno 2021. godine u časopisu The Lancet Planetary Health pokazalo je da u uzorku od 10.000 djece i mladih iz različitih zemalja više od 50 % osjeća anksioznost, ljutnju i tugu oko klimatskih promjena. Stoga je ukazivanje na ovaj problem, ali i razgovor o toj temi više nego potreban.
Nadamo se da su učenici svojim plakatima potaknuli svoje kolege i nastavnike da se zamisle što mogu učiniti za naš planet jer odgovornost za njegov spas na svakome je od nas!