Pretraži

Teorija dizajna
Kristalna palača
Autor: Suzana Šestan, 14. 10. 2009.

Prva svjetska izložba u Londonu bila je povodom da se pokaže kakve su neslućene mogućnosti metalnog kostura i stakla. Pa je u tu svrhu sagrađena ogromna građevina metalnog kostura i staklene opne kao jedinstveni prostor za cijelu izložbu. Imala je galerije na dva kata i pokrivala je površinu od 70.000 četvornih metara. Zbog dotad neviđene svjetlosti što su je propuštali stakleni zidovi i svodovi, te odraza svjetlosti u staklenim površinama izvana, nazvana je Kristalnom palačom. Ta je izložbena građevina služila samo šest mjeseci, potom je rastavljena i sljedeće godine opet sastavljena na drugom mjestu.

PITANJA:

1. Tko je priredio prvu izložbu obrtničkih (manufakturnih) proizvoda, gdje i koje godine?

2. Što je trebala potaknuti prva francuska nacionalna izložba održana u Parizu 1798 godine?

3. Tko je dao prijedlog za izložbu u Londonu?

4. Koja je razlika trebala biti između francuske (Pariške) i predstojeće engleske (Londonske) izložbe?

5. 30. lipnja 1849., princ Albert sazvao je u Buckinghamskoj palači sastanak na kome je prihvaćeno 7 smjernica buduće izložbe. Koje su to?

6. Koje je lokacije razmatrala građevna komisija kao moguća mjesta održavanja izložbe?

7. Koja lokacija je odabrana?

8. Tko je napravio prvi nacrt izložbenog prostora, bez natječaja i koje su karakteristike tog rješenja?

9. 13. ožujka 1850. godine bio je raspisan međunarodni natječaj za projektiranje izložbene zgrade. Što je komisija preporučila kao rezultat natječaja?

10. Koji su bili dodatni preporučeni kriteriji za izgled i konstrukciju zgrade?

11. Čiji prijedlog (nacrt) je prihvaćen?

12.Tko je bio Joseph Paxton?

13.Kakav je bio princip financiranja gradnje izložbene zgrade?

14.Navedi osnovne karakteristike Paxtonovog rješenja ?

15. Kada su započeli i kada završili radovi na izložbenoj zgradi?

16.Tko je dao naziv zgradi  „Kristalna palača”?
17. Kakv je bio unutrašnji prostor građevine?

18. Koliko ljudi je ukupno posjetilo izložbu?

19. Kada je izložba zatvorena?

20. Za što je utrošen novac od izložbe?

Kristalna_palaca.pdf (339.43 KB)