preskoči na sadržaj

Graditeljska škola Čakovec

Login

GSC-Mobility2020



 Facebook GSC-Mobility2020

GSC galerija

"Umjetnost u gostima"

Radovi učenika

Radovi učenika

Energetska obnova

Oglasna ploča
Projekt CROSKILLS

THE MOBILITY BRIDGE III

Korisni linkovi
Graditeljska škola Č...
Korisni linkovi za s...
Dnevni tisak
Agencija za strukovn...
Agencija za odgoj i ...
Državna matura
Fakulteti i veleučil...
Portali
Časopisi

Facebook stranica_GŠČ



 Facebook GŠČ 

Državna matura
e-Dnevnik:prijave!



 
Posjetite...

Brojač posjeta
Ispis statistike od 28. 9. 2012.

Ovaj mjesec: 5282
Novosti i događanja
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Dan sjećanja na holokaust u Graditeljskoj školi Čakovec
Autor: Romina Fic, 29. 1. 2016.

Holokaust je zacijelo jedna od najvećih mrlja u cijeloj povijesti čovječanstva, stravičan pokušaj da se jedna cijela nacija izbriše sa lica Zemlje. Rezultat toga progona jest činjenica da u Europi danas gotovo i nema Židova, odnosno mali ih je broj. Najveći zločini nad Židovima izvršeni su tijekom Drugog svjetskog rata, u kojem je, procjenjuje se, stradalo oko 6 milijuna Židova, odnosno trećina svih Židova koji su živjeli u svijetu prije rata. 


Većina njih umrla je u ozloglašenim logorima smrti koji su se nalazili na prostoru istočne Njemačke i  okupirane Poljske, a svakako najpoznatiji i najveći među njima je Auschwitz-Birkenau. Na dan 27. siječnja 1945. godine Crvena armija ušla je u Auschwitz i oslobodila mali broj preživjelih koje su nacisti ostavili za sobom pa se taj dan u većini Europe obilježava kao Dan sjećanja na žrtve holokausta.

U našoj školi također smo se prisjetili ovog zločina protiv čovječnosti i tom smo prilikom ugostili Aleksandru Ličanin, autoricu biografije o čakovečkoj Židovki Evi Panić Nahir te predsjednika Židovske općine Čakovec, dr. Andreja Pala. U jednosatnom susretu kojem su prisustvovali učenici i nastavnici dr. Pal podrobnije nas je upoznao s  progonom Židova i fazama holokausta, a napose sa poviješću Židova koji su živjeli na području Međimurja. Razgovarali smo i o neizbrisivom tragu kojeg su Židovi ostavili u međimurskom gospodarstvu i privredi, kao i današnjoj malobrojnoj židovskoj zajednici u Međimurju  i njihovoj aktivnosti, pri čemu smo se posebice osvrnuli na prijateljstvo Grada Čakovca i izraelskog gradića Kiryat Tivona.

U nastavku nas je Aleksandra pobliže „upoznala“ s Evom Panić Nahir, rođenom Kelemen, Židovkom koja je prije rata živjela u Čakovcu. Sve nas se duboko dojmila priča žene koju život nije mazio, čak štoviše, i previše puta ju je udario tamo gdje najviše boli, a ona je ostala čvrsta, dosljedna i nadasve humana, što je i sama istaknula kao svoju najveću vrijednost. Iako krhka i sićušna naizgled, Eva je bila žena izuzetne snage, fizičke, ali ponajviše moralne i svima nama otvorilo nam se pitanje o vlastitoj savjesti i njezinom preispitivanju. Iako Eva više nije među živima, umrla je u srpnju prošle godine, zauvijek će nam ostati svjedočanstvo jedne pomalo tragične, ali sa životom pomirene ljudske sudbine, ispisane perom  Aleksandre Ličanin, kao trajni dokaz njezinog egzistiranja u ovim prostorima.

Tema holokausta je i bit će uvijek aktualna i prema riječima dr. Pala „o njoj treba govoriti, zbog toga da se ne zaboravi, ali i zbog toga da se ne ponovi .“

 

Fotografije





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju